Makaleler

Neden Manuel Terapi

Super User tarafından yazıldı.. Yayınlanma Site İçeriği

Günümüzde çok basit bir manuel terapi  tekniği ile geçebilecek bir rahatsızlık için hastalara bir suru tetkik ve tedavi uygulanmakta ve bunun faturası devlete ve hastalara çıkmaktadır. Manuel terapi ile rahatsızlığın nedeni fizyoterapist tarafından anatomik , biyomekanik ve nörofizyolojik olarak değerlendirilip belirlendikten sonra direkt olarak sorunun kaynağına müdahale edilir. Bu nedenle çok kısa sürede etki gösterip, sorunun çözülmesi sağlanır. Bu anlamda manuel terapinin en önemli özelliği kısa sürede etkili tedavi sağlamasıdır. Semptomlar giderildikten sonra fizyoterapist hastayı özel egzersiz programlarıyla destekler.

Manuel terapinin tarihi hipokrata dayanır. Teknolojinin gelişmesine rağmen manuel terapi  geçerliliğini korumuş ve de bilimsel alt yapısını güçlendirmiştir. Dünyada manuel terapi  alanında birçok akademi ve enstitü kurulmuştur. Bu kuruluşlar özellikle fizyoterapistlere meslek sonrası eğitimler vermektedir.

Ayrıca yaklaşık 15 yıldır pub med index de bilimsel olarak bu alandaki çalışmalar aşağıdaki dergilerde de yayınlanmaktadır.